Etapy zdrowenia alkoholika

Nałogi oraz używki: palisz, pijesz a może masz poważniejszy problem? Szukasz pomocy? Napisz, pomożemy.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: abrakadabra » 28 sty 2013, 12:52

Powrót do życia - etapy zdrowienia alkoholika

Do tego aby osoba uzależniona powróciła do społeczeństwa jak i odzyskała zdrowie są szalenie potrzebne dwa elementy. Po pierwsze alkoholik musi przyznać się, że to właśnie alkohol jest jego problemem.


Nie może tego uczynić nikt poza nim samym. Po drugie osoba której problemem jest alkoholizm musi podjąć samodzielnie decyzję o leczeniu. Gdy obydwa te warunki zostaną spełnione, uzależniony ma spore szanse by powstrzymać swoją postępującą chorobę.

Powrót do zdrowia osoby, której kluczowym problemem jest alkoholizm to mozolna i wymagająca wiele zaangażowania praca nad sobą. Praca ta wymaga przede wszystkim wiary w to, że przemiana jest możliwa a drogę do trzeźwości da się przebrnąć. Dowodem na to są całe rzesze trzeźwych alkoholików których zrzesza między innymi Stowarzyszenie Anonimowych Alkoholików.

Wiedząc jak wielu sfer dotyka alkoholizm, leczenie powinno tak samo objąć właśnie te sfery życia. Zdrowienie alkoholika polega przede wszystkim na uleczeniu fizycznym oraz na uzdrowieniu jego psychiki. Leczenie sfery fizycznej polega między innymi na zmianie przyzwyczajeń żywieniowych ale nie tylko. Jest to także powiązane z przyjmowaniem niektórych leków, dzięki którym organy takie jak chociażby nerki czy wątroba zaczynają w miarę prawidłowo funkcjonować.

Psychiczne uzdrawianie polega na zmianie dotychczasowych schematów myślenia, postaw, niektórych przekonań, stylu życia osoby cierpiącej na alkoholizm. Powrót do zdrowia osoby, która popadła w alkoholizm przebiega fazami. Składa się na nie sześć, następujących po sobie etapów. Pierwszy z nich to faza przejściowa, w której chory przyjmuje do wiadomości, że spożywanie alkoholu mu szkodzi.

Stabilizacja to etap drugi zdrowienia gdzie chory odzyskuje kontrolę nad myśleniem, emocjami i osądem. Faza trzecia to wczesna faza powrotu do zdrowia: alkoholik dowiaduje się na czym polega system uzależnienia i uznaje swoją chorobę. Kolejny etap to naprawianie szkód jakie wyrządził chory osobom najbliższym jest to środkowa faza powrotu do zdrowia. W późnej fazie powrotu do zdrowia alkoholik uznaje wszelkie bariery i stara się im przeciwstawić. Ostatnia faza to ustawiczne trzeźwienie - chory musi pracować nad swoją trzeźwością.autor: 36media
źródło: www.publikuj.org
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 29 sty 2013, 20:11

Mój teść pił przez wiele lat, przyczyną początku nałogu były problemy rodzinne i finansowe. Niecały rok temu sam podjął decyzję o leczeniu, niestety, w ośrodku wytrzymał tylko 2 z 8 tygodni. Wrócił do domu i znów pił. Ale po miesiącu po raz drugi zgłosił się na terapię na oddziale zamkniętym. Znów wytrzymał kilka tygodni i pod pretekstem złego samopoczucia (jest astmatykiem) postanowił wrócić do domu. Tym razem jednak nie sięgał po kieliszek. Powiedział, że nie jest taki, jak ci wszyscy przestępcy i ludzie z marginesu, których spotkał na terapii. To chyba do Niego najbardziej przemówiło. Od kilku miesięcy nie pije, złamał się raz, jak problemy wróciły, ale teraz problemy udało się zażegnać, a teść nie zagląda do kieliszka. Mam nadzieję, że tak już pozostanie, bo to wspaniały człowiek i szkoda, żeby się tak marnował.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: abrakadabra » 31 sty 2013, 16:01

Najgorsze i najtrudniejsze właśnie jest to, że alkoholik sam musi podjąć decyzję, że chce się leczyć a to jak wiadomo nie jest łatwa decyzja- nie znam chyba nikogo kto z własnej woli chciałby się wyleczyć z nałogu, który sprawia mu przyjemność... Na taka decyzję może mieć czasami wpływ rodzina, przyjaciele ale często bywa i tak, że nałogowcy zwyczajnie nie chcą się leczyć.
Maniak
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 03 mar 2013, 13:33
Lokalizacja: z nikąd

Postautor: Maniak » 03 mar 2013, 14:21

Nie pal ,bo nie będzie mógł uprawiać seksu długo
betka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 27
Rejestracja: 10 gru 2012, 21:13
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: betka » 05 mar 2013, 09:41

Tylko co, jeśli alkoholik nie chce dać się namówić na leczenie twierdząc, że on nie ma problemu, a pije, bo wszyscy młodzi ludzie piją?
Awatar użytkownika
megamocni
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2013, 14:48
Lokalizacja: Polska

Postautor: megamocni » 29 mar 2013, 09:06

Ale to chyba problem kazdego nalogowca, nie tylko alkoholika. I - betka - czy uwazasz, ze to naprawde ma jakiekolwiek znaczenie, pod jakim pretekstem alkoholik NIE chce sie dac namowic na leczenie? Rezultat jest w koncu i tak zawsze ten sam.
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Postautor: dyskutantka » 06 maja 2013, 18:28

Wiemy, że żaden alkoholik nie przyzna się do tego, każdy uważa, że ten problem jego nie dotyczy. Zawsze tak bywa, że czasami dobrze jest upaść na samo dno, aby potem było się z czego odbić, o ile oczywiście ktoś tego pragnie.Alkoholik czasami jest bezradny jak dziecko, ale mimo, że to choroba, należy takiemu pomóc i po pierwszych niepowodzeniach,nie rezygnować z raz podjętej dezycji o pomocy .Wytrwałość przynosi zawsze porządane efekty.
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2016, 20:52 przez dyskutantka, łącznie zmieniany 1 raz.
kaska2909
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 146
Rejestracja: 12 sie 2015, 13:16

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: kaska2909 » 04 lip 2016, 14:48

Witam, zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami osoba uzależniona musi sama podjąć decyzję o leczeniu nic na przymus bo niestety nie przyniesie to pożądanych efektów, oczywiście pomoc najbliższych i wsparcie jest bardzo ważne to wspólne choć ciężkie rozmowy pomogą w nakłonieniu osoby uzależnionej do podjęcia terapii, odbyć taką terapię można w ośrodku leczenia uzależnień dla młodzieży dom-REHAB, jest to wakacyjna terapia gdzie osoby uczące się lub pracujące będą mogły bez żadnych przeszkód taką terapię odbyć http://rehab-terapia.pl/wakacyjna-terapia-uzaleznien/
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: dyskutantka » 12 lip 2016, 12:28

Wiem coś na temat nałogowego alkoholika,znam to z autopsji. Ktoś leczy się kilkanaście tygodni w Zakładzie Odwykowym,przychodzi i zaczyna od nowa i nie pomagają żadne prośby, pije nadal,idzie drugi raz na odwyk i jest to samo.Tak straciłam bliską mi osobę,która mimo dwukrotnego leczenia w Zakładzie Zamkniętym piła nadal. A żaden alkoholik nie zastanawia się nad tym, że na leczeniu dostaje odpowiednie leki,które w połączeniu z alkoholem niszczą wewnętrzne organy. Wspomniana przeze mnie osoba, miała wątrobę w rozsypce i gdyby nie wypadek, zmarł by na marskość wątroby -to wykazała sekcja. Zanim wpadnie się w jakikolwiek nałóg,należy się dobrze zastanowić,czy gra warta jest świeczki.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2016, 20:54 przez dyskutantka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2
Posty: 891
Rejestracja: 23 wrz 2015, 15:02

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: jenny1 » 18 lip 2016, 17:35

dokładnie, zgadza się
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: dyskutantka » 18 lip 2016, 20:16

Niestety , owszem zgadza się, wiem co to znaczy i sama mogę komuś doradzić,pomóc, podyskutować na ten temat.Ktoś musi znać ten problem od podszewki,aby móc powiedzieć cokolwiek. I żeby nie było - nie o mnie chodzi,a o kogoś bardzo mi bliskiego,który już niestety nie żyje właśnie przez alkohol.
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: dyskutantka » 06 wrz 2016, 20:56

Ajlar pisze:No niestety - alkoholik nie dosc, ze niszczy swoje zycie, to jeszcze innych i to rodziny. To jest naprawde straszna choroba, z ktora samemu jest bardzo ciezko walczyc. Najlepiej udac sie do jakis specjalistow - moze Stowarzyszenie Falochron? - http://e-poradnia.falochron.info - o tyle jest to ciekawa opcja, gdyz dzialaja i pomagaja glownie przez internet: czat/e-mail/rozmowa/videorozmowa - oczywiscie ze specjalistami.Przez Internet możesz sobie podyskutować, a nie wyleczyć alkoholika,to najlepszy dowód, że nie masz zielonego pojęcia o tym problemie. Na drugi raz dobrze się zastanów zanim napiszesz cokolwiek na tak poważny temat.
pawelek34
Level 1
Level 1
Posty: 286
Rejestracja: 13 kwie 2016, 12:11

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: pawelek34 » 17 lis 2016, 12:38

A czy ktoś z was próbował detoksu alkohlowego? słyszałem że to bardzo skuteczna metoda, która zwiększa szanse na powodzenie terapii. http://www.detoks.pomorskie.pl - sprawdźcie tą stronę i powiedźcie co sądzicie na ten temat.
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: dyskutantka » 17 lis 2016, 21:44

pawelek34 pisze:A czy ktoś z was próbował detoksu alkohlowego? słyszałem że to bardzo skuteczna metoda, która zwiększa szanse na powodzenie terapii. http://www.detoks.pomorskie.pl - sprawdźcie tą stronę i powiedźcie co sądzicie na ten temat.Alkoholik sam nigdy się nie wyleczy , marne szanse,a podejmowanie prób przez prywatne osoby nie związane z medycyną nie dokonają tego.Nałogowiec musi być leczony przez specjalistę,a najlepiej w specjalistycznym szpitalu , z tym,że on sam musi dojrzeć do tego i dobrowolnie poddać się długotrwałemu leczeniu.
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Re: Etapy zdrowenia alkoholika

Postautor: trylogia » 27 lut 2017, 08:27

W sumie racja, chociaż znam przypadki, że osoba sama decydowała się na leczenie i zgłaszała do ośrodka. Jednakże wychodzenie z takiego nałogu to praca na całe życie. Po terapii z pewnością warto pójść również na taką detoksykację poalkoholową opisaną na stronie sanatorium medicalsensus.pl/oferta/oferta-medyczna/pakiety/duplikat-oczyszczanie-i-odkwaszanie.html. Dzięki temu można się pozbyć toksyn z organizmu, oczyścić go i lepiej się poczuć.

Wróć do „Nałogi oraz Używki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości