Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Porady dotyczące obrotu nieruchomościami, sprzedaż, kupno, najem nieruchomości mieszkaniowych, handlowych, porady co kupić, porady jak kupować bezpośrednio i przy współpracy z biurem nieruchomości, porady prawne, umowy w obrocie nieruchomościami.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: abrakadabra » 08 mar 2013, 14:42

Odwieczny dylemat – kupić czy wynająć?

Koniec wakacji i początek roku akademickiego to, jak co roku, czas, kiedy na rynku najmu sporo się dzieje – najwięcej jeśli chodzi o ceny! Matematyka w okresie jesiennym jest dla potencjalnych najemców mniej łaskawa i koszty wynajmu gwałtownie rosną.

Wynajmij taniej – oferta tylko na wakacje

W większych miastach rynek najmu zazwyczaj zamiera w wakacje. Większość popytu na mieszkania generują studenci, którzy na okres letni zjeżdżają do domów rodzinnych. W związku z tym, w krótkim czasie na rynek trafia wiele mieszkań do wynajęcia – w większości tych z najniższego segmentu, ale za to najtańszych.

Spadki cen najmu to jednak sytuacja krótkotrwała, ponieważ już w sierpniu studenci rozpoczęli poszukiwania kwater na kolejny rok akademicki i ceny poszybowały w górę. Już od lat obserwujemy, że w wakacje ruch na rynku najmu zamiera, ale po upływie dwóch miesięcy popyt na mieszkania się zwiększa i ceny znów idą w górę – czasem są nawet większe niż te sprzed wakacji.

Ceny na rynku najmu

W ciągu ostatniego roku w największych aglomeracjach średnie koszty wynajmu wzrosły. Według danych najdroższym miastem dla najemców wciąż pozostaje Warszawa - za wynajem kawalerki trzeba miesięcznie zapłacić tu średnio ponad 1,5 tys. zł, a mieszkania dwupokojowego już ponad 2000 zł. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku koszty wynajmu są podobne: kawalerka to koszt około 1,2 tys. zł za miesiąc, lokum 2-pokojowe to już dużo ponad 1,5 tys. zł. Okazuje się więc, że na najem Polak przeznacza już ponad połowę zarobków.

Tymczasem może warto pomyśleć o kupnie nowego mieszkania. Ceny lokali spadają, oferta deweloperów jest coraz szersza, nikt nie musi już kupować przysłowiowej „dziury w ziemi” , a koszty związane z wynajmem pozostają wciąż na wysokim poziomie Trzymają się mocno i nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie miały się zmniejszyć. Może się również okazać, że niedługo będą one równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu!

Dylemat - kupić czy wynająć?

Kupić czy wynająć mieszkanie – to przedmiot niekończących się dyskusji i domowych debat. Jednak jak zawsze - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, planów na przyszłość i stylu życia!

źródło: www.taniemieszkania.pl
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 08 mar 2013, 15:41

To nie zawsze chodzi o dylemat, często jest to kwestia możliwości - wynajem jest drogi, płacimy kasę na coś, co nigdy nie będzie nasze, ale z drugiej strony jest to jedyna rozsądna opcja dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, by zaciągnąć pożyczkę na kupno mieszkania.
lolipop123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: katowice

Postautor: lolipop123 » 26 mar 2013, 12:43

wszystko ma swoje plusy i minusy, ale czasem wybór nie jest podyktowany tym co chcemy, ale tym jak musi być, nie każdy ma przecież zdolność kredytową
szynszyla
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 19 lut 2013, 10:15
Lokalizacja: Bytom

Postautor: szynszyla » 10 maja 2013, 14:29

Interesuje się ostatnio bardzo intensywnie tym tematem. Natknęłam sie na artykuł poruszający tą samą kwestię na stronie biura nieruchomości z Bydgoszczy Podrzucam, może komuś się przyda:)
pralka
Level 1
Level 1
Posty: 270
Rejestracja: 10 gru 2012, 09:25
Lokalizacja: Płock

Postautor: pralka » 21 maja 2013, 10:07

Czytałam ostatnio pewien bardzo mądry artykuł na ten temat. Było w nim napisane, że czasami lepiej wynająć mieszkanie i uzbierać trochę więcej kapitału na kupno, niż brać horrendalnie wysokie kredyty i spłacać je do końca życia w wysokości połowy własnej wypłaty. Sama przeglądam aktualnie przeróżne ogłoszenia nieruchomości, ale z kupnem jeszcze poczekam.
mista
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 10
Rejestracja: 18 lip 2013, 14:08
Lokalizacja: Polska

Postautor: mista » 22 wrz 2013, 22:18

jeśli ma się kasę to lepiej kupić. jeśli ma się perspektywę na kasę lepiej kupić. jeśli nie ma się kasy to tylko wynajem.
gim
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2013, 12:11
Lokalizacja: Wielkopolskie

Postautor: gim » 22 paź 2013, 13:16

Jeśli się ma jakąś kasę i pracę to zdecydowanie kupić. Po co komuś ładować kasę do kieszeni a wynajem?
Awatar użytkownika
saraa
Level 1
Level 1
Posty: 211
Rejestracja: 19 lut 2013, 19:35
Lokalizacja: Bytom

Postautor: saraa » 06 lis 2013, 10:43

Jeżeli ma się możliwości to jak najbardziej warto kupić mieszkanie. Gdy studiowałam w Bydgoszczy to byłam zmuszona wynajmować. Kiedyś znaleźć dobrą stancję to była nie lada sztuka. Widzę, że nisz demograficzny zrobił swoje i ciekawych ofert jest całkiem dużo http://www.meritum-nieruchomosci.pl/mie ... -wynajecia
malami69
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2015, 13:45

Re: Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: malami69 » 27 lip 2015, 09:36

ja się dlugo zastanawialam czy kupic mieszkanie, czy mnie na to stac itd... ale odkąd z narzeczonym mieszkalismy razem, wspolnie jakos sie to rozkladalo i zaczelismy normalnie pracowac to stwierdzilismy, ze nie ma sensu dluzej placic horrendalnych kwot ludziom, ktorzy czesto nawet nie chca podpisywac legalnej umowy. Co prawda kredyty są trochę miażdżące na początku, ale trochę rodzice pomogli, trochę odkładamy prosze, juz niedlugo sie wprowadzamy do naszego mieszkanka :D tu tu: http://www.nieruchomosci.com.pl/oferty-deweloperow/lokum_da_vinci_iv_etap,861.html. Co myslicie? Jest tu ktos z Wroclawia i mieszka na Kosmonautów?
olenka27
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 15 wrz 2015, 09:55

Re: Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: olenka27 » 01 paź 2015, 11:29

Ja wynajmowalam 3 lata i postanowilismy jednak kupic, bo ta kasa za wynajem to wyrzucona w bloto... poszukalismy mieszkania przez http://www.tyszkiewicz.pl/mieszkania/sprzedaz , dostalismy kredyt i teraz jestesmy juz na swoim - nie zaluje :)
pizzoholiczka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 7
Rejestracja: 21 sie 2015, 14:35

Re: Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: pizzoholiczka » 02 paź 2015, 13:20

hm...Ja z mężem zdecydowałam się na kupno. Mamy trochę odłożonych pieniędzy, brakującą resztę uzupełnił nam kredyt. Na swoim to zawsze lepiej, nie martwisz się, że właścicielowi odbije i z miesiąca na miesiac będziesz musiał szukać nowego kąta. Co prawda jakiś czas odkładaliśmy te pieniądze na swoje mieszkanie, ale uwazam ze warto. Spodziewamy się dziecka, wiec zdecydowalimy sie na przedmieścia Gdańska. Kupiliśmy mieszkanie w pięknej okolicy w Straszynie, w dobrej cenie http://soszkowo.com.pl/

-- 2015-10-02, 13:20 --

hm...Ja z mężem zdecydowałam się na kupno. Mamy trochę odłożonych pieniędzy, brakującą resztę uzupełnił nam kredyt. Na swoim to zawsze lepiej, nie martwisz się, że właścicielowi odbije i z miesiąca na miesiac będziesz musiał szukać nowego kąta. Co prawda jakiś czas odkładaliśmy te pieniądze na swoje mieszkanie, ale uwazam ze warto. Spodziewamy się dziecka, wiec zdecydowalimy sie na przedmieścia Gdańska. Kupiliśmy mieszkanie w pięknej okolicy w Straszynie, w dobrej cenie http://soszkowo.com.pl/
miracle
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 1156
Rejestracja: 25 sie 2015, 14:12

Re: Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: miracle » 27 paź 2015, 13:41

To chyba oczywiste, że lepiej mieć własne lokum. Wystarczy wziąć kredyt i powoli go spłacać, przynajmniej nie będziemy nikomu płacić czynszu tylko pracować na swoje. Mój znajomy przeglądał niedawno nowe mieszkania Warszawa Śródmieście sprzedaz-mieszkan.eu i zdecydował się, że kupi, bo wynajem zupełnie mu się nie opłaca.
Arkadiusz1
Level 2
Level 2
Posty: 905
Rejestracja: 21 wrz 2015, 14:16

Re: Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: Arkadiusz1 » 19 sty 2016, 13:35

Zdecydowanie warto kupić. Jeśli to my planujemy mieszkać w tym mieszkaniu, to będziemy spłacać mieszkanie co miesiąc do banku, zamiast właścicielowi mieszkania. Jeśli natomiast planujemy przeznaczyć to mieszkanie pod wynajem, to lokatorzy będą sami spłacali raty kredytu, a mieszkanie będzie należało do nas. Jest to czysty zysk, dlatego polecam poczytac http://zarzadzanienajmem.eu/dla-najemcy/. To ciekawy plan dla osób, które są zainteresowane tematem.
kozio
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2016, 10:16

Re: Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: kozio » 22 mar 2016, 10:20

Powiem wam, że sam mam taką samą rozterkę. Dlatego zacząłem szukać nowych mieszkań deweloperskich, ale w mniejszych miastach - wtedy zawsze jest trochę taniej i łatwiej wziąć kredyt. Teraz mieszkam we Wrocławiu, ale przeglądałem inwestycje w Lubinie http://www.blockpol.pl/inwestycje/lubin/ i jestem pozytywnie zaskoczony.
kamai
Level 2
Level 2
Posty: 567
Rejestracja: 05 maja 2016, 10:02

Re: Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Postautor: kamai » 09 maja 2016, 11:37

To jasne że lepiej kupić, koszty są identycznie a jeśli kupuje się w tańszej dzielnicy czy osiedlu takim jak Zielona Dolina rata wynosi jednie połowę tego co trzeba zapłacić za wynajem w centrum czy na Mokotowie.

Wróć do „KUPNO, SPRZEDAŻ, NAJEM NIERUCHOMOŚCI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość